astro_ukr

“Науково-дослідний комплекс апаратури для вивчення штучних небесних тіл ближнього космосу астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка”
включено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.10.2008 № 1345-р.

Виконання робіт зі збереження та забезпечення належного функціонування наукового об’єкта, що становить національне надбання проводяться згідно договору з МОН № Н/148-2009 від 3.04.2009 р., науковий керівник теми д.ф.-м.н., ст.н.с. Новосядлий Б.С., виконавці – колектив відділу практичної астрономії та фізики ближнього космосу.

До складу наукового об’єкта входять:
Науково-дослідний комплекс апаратури призначений для проведення віддалемірних, фотометричних, поляриметричних та позиційних спостережень штучних супутників Землі. В Україні він єдиний може здійснювати синхронні спостереження супутників переліченими методами з високою точністю: до 100 мм похибки у відстані, до 0m.01 – у фотометричній величині, до 1″ – у положенні в екваторіальній системі координат. На об’єкті проводяться дослідження за міжнародними та національними програмами:

Використання об’єкта

2014 рік

terra_am1Згідно пропозиції Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля (ЦПОСІ та КНП) у рамках робіт в мережі УМОС проведено позиційні спостереження “відкритих” КА ДЗЗ: Terra, Aqua, NPP.
2013 рік
37794_130417_2044v.l13Зокрема проведено фотометричні спостереження українського супутника ДЗЗ “Січ-2”.
sich-23bsich2_ground
2012 рік
Проведено сеанси фотометричних спостережень лазерно-активного геостаціонарного супутника “Артеміс”, позиційні спостереження в підтримку льотних випробувань та ранньої наукової програми орбітальної астрофізичної обсерваторії “Радіоастрон” (Спектр-Р).
Проведено сеанси фотометричних спостережень лазерно-активного геостаціонарного супутника “Артеміс”. Параметри орбіти: перигей 31.4 тис. км, апогей 31.6 тис. км, нахил площини орбіти 1о.
artemis__1oicets_artemisartemis_orbit1
2011 рік
Проведено низку сеансів позиційних та фотометричних спостережень різних штучних супутників Землі.
Проведено низку сеансів спостереження КА на перших витках після їх виведення на навколоземну орбіту.

  • Позиційні спостереження космічних апаратів “Січ-2”, БПА-2, та ін. виведених на навколоземну орбіту РН “Днепр” 17.08.2011 року.
  • Фотометричні спостереження супутника “Січ-2”.
  • Позиційні спостереження супутника “Експрес АМ-4” та розгінного блоку “Бриз-М” після аварійного виведення на навколоземну орбіту 17.08.2011.
  • Фотометричні спостереження супутника “Експрес АМ-4”.
37795
Запис проходження 3-тьої ступені РН “Дніпро”: об’єкт – рухома точка, опорні зорі – витягнуті штрихи
Спостереження вибраних супутників (українського виробництва, у випадку нештатної ситуації):

  • Фотометричні спостереження супутника “Egyptsat-1”.
  • Фотометричні спостереження міжпланетної станції “Фобос-Грунт”, що після запуску 8.11.2011 через проблеми із основним маршевим двигуном застрягла на низькій навколоземній орбіті