VII міжнародна наукова конференція пам'яті Б.Т.Бабія

“Вибрані питання астрономії та астрофізики”
8-10 жовтня 2014 року

Зайти на сторінку конференції

Проходження Венери по диску Сонця 6 червня 2012 року

venus_transit2012У зв’язку з неможливістю власних спостережень через хмарність довелось спостерігати он-лайн трансляцію з телескопа Keck та SOHO.
Записи проходження можна переглянути тут

Співробітник обсерваторії Мартинюк-Лотоцький К.П. провів виїздне спостереження на території Кримської лабораторії ГАИШ МГУ поблизу КрАО (пос. Научний) з використанням об’єктива МТО-1000, фотоапарата Nikon D3000, плівочного фільтра D=3.8 (оптична товщина).

VI міжнародна наукова конференція пам'яті Б.Т.Бабія

“Вибрані питання астрономії та астрофізики”
7 жовтня 2011 р.

Зайти на сторінку конференції

Пам'ятаємо видатного Майстра... Богдан Сильвестрович Ступка в обсерваторії

4 червня 2011 року обсерваторію відвідав відомий актор Богдан Ступка, який колись працював на обсерваторії. Він жваво ділився спогадами про роботу на обсерваторії.

240-річчя заснування Астрономічної обсерваторії

15 травня виповнюється 240 років від дня заснування Астрономічної обсерваторії
Львівського національного університету імені Івана Франка.
З цієї нагоди в понеділок 16 травня 2011 р. у Великій астрономічній аудиторії
(вул. Кирила і Мефодія, 8) відбудеться урочисте розширене засідання
Науково-технічної ради Астрономічної обсерваторії. Початок о 15 год. 30 хв.

Програма засідання

 • Вступне слово Ректора Університету проф. І.О. Вакарчука.
 • Астрономічні дослідження в Університеті: від заснування обсерваторії до наших днів (20 хв.)
  (директор Астрономічної обсерваторії д.ф.-м.н. Б.С. Новосядлий).
 • Вплив просвітництва на реформу освіти і науки у Львівському університеті 18 століття (20 хв.)
  (директор Наукової бібліотеки к.і.н. В.Ф. Кметь).
 • Початки астрономії у Львові: історична розвідка (20 хв.)
  (науковий співробітник к.ф.-м.н. С.Є. Апуневич).
 • Астрофізика космічних променів: сучасний стан проблеми (20 хв.).
  (старший науковий співробітник, д.ф.-м.н. О.Л. Петрук).

Перша Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії

З 27 березня по 1 квітня 2011 р. у Львові проходила Перша Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії. Задачі та короткий звіт про цю історичну подію можна знайти тут.

Звітна наукова конференція за 2010 рік

1-2 лютого 2011 року відбулась Звітна наукова конференція університету за 2010 рік по секції астрономія. В ній взяли участь співробітники Астрономічної обсерваторії та кафедри астрофізики, які представили 19 доповідей згідно Програми конференції.

znku_a2011_2
znku_a2011_1

Міжнародний рік астрономії

62-а Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй резолюцією від 20 грудня 2007 року проголосила 2009-й рік Міжнародним Роком Астрономії. Таке проголошення — це визнання важливості астрономії як фундаментальної складової світової науки, культури та освіти, які є основою розвитку нашої цивілізації. Астрономія є зразком того, як об’єднання зусиль представників різних націй і народів дає можливість знаходити відповіді на найскладніші запитання, які виникали і виникають на шляху пізнання таємниць світобудови. Міжнародний Рік Астрономії приурочений також відзначенню важливої дати – 400 років тому Галілео Галілей вперше використав створений ним телескоп для досліджень небесних об’єктів. Проте основною метою Року є популяризація астрономії серед найширших верств населення, донесення до людей базових знань про наш світ, стимулювання зацікавленості молоді астрономією та наукою в цілому. Для її досягнення Міжнародна Астрономічна Спілка разом з ЮНЕСКО розробили програму заходів різного рівня від міжнародних до місцевих, ініціаторами яких впродовж року будуть як професійні астрономи, так і астрономи-любителі. Загальне гасло Міжнародного Року Астрономії – “The Universe yours to discuver” – “Відкрий для себе Всесвіт”.

Офіційне відкриття Міжнародного Року Астрономії відбулося 15 січня у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. В ньому взяли участь представники королівських династій, міністри урядів держав, Нобелівські лауреати, видатні вчені, делегації астрономів-фахівців із 136 країн світу – усього понад 900 учасників. Делегацію з України очолював президент Української Астрономічної Асоціації академік Ярослав Степанович Яцків. Захід відбувався в режимі on-line і астрономи обсерваторій світу мали змогу бути “присутніми там”, не покидаючи своїх робочих місць.
Науковці Астрономічної обсерваторії на відкритті Міжнародного Року Астрономії – 2009 в режимі on-line.
iay2009opening-lviv2Зліва направо: С. Лаба, О. Баран, Б. Венгльовська, О. Ейгенсон, М. Заморський, О. Сергієнко, М. Ковальчук, Н. Вірун, М. Гірняк, М. Стоділка, С. В. Апуневич, С.Є. Апуневич, Б. Новосядлий.

У 140 країнах світу, які приєдналися до проведення Міжнародного Року Астрономії, створені свої національні комітети, які координують заходи у своїх країнах. Українська Астрономічна Асоціація виступила ініціатором створення такого комітету в нашій країні. Ними є представники провідних астрономічних обсерваторій України. Серед заходів, які заплановані УАА на цей Рік, є такі: організація наукових, історичних та педагогічних конференцій; заохочення вчителів, студентів та громадян до наукових астрономічних досліджень; організація астрономічного фестивалю аматорів астрономії “Астрофест-2009”; проведення 8-го з’їзду Української Астрономічної Асоціації; підготовка та публікація книг по історії астрономії; популяризація астрономічних знань через засоби масової інформації; проведення конкурсу на кращу шкільну обсерваторію; випуск марки та пам’ятної монети України, присвячених Міжнародному Року Астрономії.

Центрами регіональних та місцевих заходів Міжнародного Року Астрономії – 2009 будуть астрономічні обсерваторії, кафедри астрономії університетів, планетарії та зареєстровані об’єднання астрономів-аматорів. Кожен з них має свою програму заходів. Зокрема, Астрономічна обсерваторія Львівського національного університету імені Івана Франка в рамках заходів Міжнародного Року Астрономії – 2009 крім участі в загальноукраїнських заходах планує наступні: опублікувати статті з історії астрономічних досліджень у Львові; підготувати до видання книгу “Історія Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка”; провести засідання фізичної комісії НТШ, приурочене Міжнародному Року Астрономії; проводити екскурсії для школярів, студентів та громадян Львова та області; клопотати перед владою нашого міста про створення у Львові сучасного науково-просвітницького центру “Планетарій”; підготувати цикл науково-популярних лекцій за напрямками наукових досліджень Астрономічної обсерваторії; через засоби масової інформації повідомляти про цікаві астрономічні явища та нові відкриття. Кожен бажаючий зможе побачити небесні об’єкти в телескоп наживо чи через світову мережу Інтернет в моніторі комп’ютера, почути розповіді вчених та викладачів, задати свої запитання чи поділитися своїм розумінням побаченого і почутого. Живе спілкування з небом і фахівцями допоможе як дітям, так і дорослим краще зрозуміти cвіт, в якому ми живемо, себе і своє місце у ньому.